Autorádia 1DIN vs. 2DIN: typy, vlastnosti a porovnání

Moderní automobil je dnes těžko představitelný bez audio systému, jehož hlavními komponentami jsou autorádio nebo přijímač. Funkčnost těchto zařízení se za posledních 10 až 15 let výrazně zvýšila, což je na jedné straně dobré, ale na druhé straně vyžaduje motoristy velmi obtížné rozhodnutí. Abychom vám usnadnili život, informujeme vás o autorádiích 1-DIN a 2-DIN, jejich typech, vlastnostech a dalších důležitých věcech, které by měl každý kupující znát.

Hlavní výhody moderního automobilového rádia

Až donedávna byla funkčnost autorádia omezena na přehrávání CD nebo dokonce kazet a FM rádia. V současné době většina z nich nabízí následující funkce:

  • CD / DVD přehrávač;
  • Přehrávání všech populárních formátů multimediálních souborů z USB flash disku a SD karty;
  • Přehrávání hudby na mobilním telefonu a streamování přes Bluetooth do autorádia;
  • Velká LCD obrazovka a přehrávání videa;
  • GPS navigace
  • Bezdrátové připojení Wi-Fi, 3G nebo 4G;
  • Synchronizace se smartphonem, takže můžete hrát hovory prostřednictvím reproduktorů vašeho automobilu;
  • Ovládejte inteligentní zařízení dotykem na displej vozidla;
  • Videohry atd.

Kromě toho mohou existovat další funkce, jako je denní plánovač, kalendář atd. Je jisté, že ne všechny modely jsou vybaveny těmito funkcemi. Čím lépe je vybaveno, tím více to stojí. Pokud například GPS navigaci nepotřebujete, nemusíte za ni platit navíc.

1DIN autorádio

Pro kompatibilitu, tj. možnost instalovat autorádio v autě, tam jsou standardní rozměry pro audio systém vozidla – 1DIN a 2DIN, tedy velikosti těla přístroje.

Na počátku 80.let zdůraznili výrobci automobilů význam norem pro velikost rádií automobilů. DIN byl přijat v roce 1984 jako mezinárodní standard a je stále široce používán dnes. S touto normou mohou řidiči nainstalovat svá rádia, aniž by změnili vzhled interiéru vozidla, přístrojové desky nebo palubní desky. 1-DIN autorádia mají standardní rozměry 178 × 50 mm a může být jakékoliv délky v přiměřené rámu.

Funkce

Většina řidičů si myslí, že 1 din Stereo je méně funkční než jeho „big brother“ 2-din Stereo. Samozřejmě, že je v tom trochu pravdy, ale ne všechno – to platí jen pro staré modely. Kvalita moderních zařízení je srovnatelná, můžete mít jak skládací obrazovku, tak USB port a čtečku karet.

Takže pokud máte dashboard podle 1-DIN Standardní, nemusí se to zvětšit.

2DIN Autoradios

Jak již bylo zmíněno, automobilové autorádia 2-DIN mají různou velikost, jsou dvakrát tak vysoké jako u jednoho standardu DIN – 178 × 100 mm. Proto je přítomnost dotykové obrazovky v moderním autorádiu povinná. Další funkcí většiny modelů je ochrana proti krádeži: panel není zcela vyjímatelný, pouze přední část s dvojitými knoflíky. Další funkce závisí na modelu.

Nezapomeňte, že kromě standardů 1- a 2-DIN existují také autorádia s 1,5-DIN. Jsou vysoké 75 cm a tedy 1,5krát vyšší než 1DIN.

Napsat komentář